Місцеві вибори: голоси будуть купувати законно по 60 гривень — Мокан

  • 26 серпня 2015
  •   Голос Столиці
  • 0
    219
  • Версія для друку
  •  
Місцеві вибори: голоси будуть купувати законно по 60 гривень — Мокан

Виборчий процес повинен стартувати за 50 днів до дня чергових місцевих виборів, тобто 5 вересня 2015 року. Однак, багато політичних сил розгорнули повноцінну кампанію вже кілька місяців тому. Детальніше про технології, які будуть використовувати кандидати, в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів політолог Василь Мокан.

Заступник голови «Блоку Петра Порошенка» Микола Томенко заявив про переговори, що ведуться з великими політичними силами з приводу спільної участі у місцевих виборах. Мова йде про злиття партій «Народний фронт», «Блок Петра Порошенка» і УДАР в одну політичну силу.

Однак «Народний фронт» навряд потрапить до цього об'єднання, вважає політолог Василь Мокан. Детальніше про це він розповів в ефірі радіостанції Голос Столиці.

Ескалація конфлікту на Донбасі може бути викликана тим, що наближаються місцеві вибори?

— Питання проведення виборів на непідконтрольних територіях на сьогодні вирішено таким чином, що їх там проводити не збираються. Там неможливо їх провести за українським законодавством, там неможливо забезпечити стандарти демократичних виборів, а також ми знаємо, що були заяви ополченців про те, що вони планують там проводити свої вибори, без узгодження з позицією Києва. Я думаю, що ситуація найближчим часом не вирішиться, тому що розглядається варіант, коли ополченці можуть провести ці вибори 25 жовтня, коли вони будуть по всій території. І навіть можуть допустити якісь певні політичні сили до участі у них, щоб потім вимагати їх визнати. Це зручний механізм для ополченців, в тому числі прописаний у мінських угодах, щоб вони легалізувалися і стали офіційними представниками Донбасу. Але збільшення обстрілів, як на мене, не пов’язано з цими виборами. Це більше, скажімо так, тактичний хід з метою продовжувати оцей тліючий конфлікт і постійно не давати ситуації заспокоюватися.

Пан Жебрівський і пан Тука, очільники Луганської та Донецької військових обладміністрацій, не хотіли б проведення виборів, проте вони мають відбутися…

— Губернатори Донецької і Луганської військово-цивільних адміністрацій, говорячи про перенесення місцевих виборів на 2017 рік на цих територіях, фактично озвучують неофіційну позицію Києва і центральної влади. Тому що з їхньої точки зору проводити там вибори зараз не зовсім доцільно. По-перше, там не такі високі електоральні показники самої влади, населення розділене і не на користь партії, наприклад, Порошенка чи Яценюка. По-друге, справді існує загроза неможливості забезпечення якісного виборчого процесу, по-третє, держава нездатна у прифронтових містах забезпечити стовідсоткову безпеку для виборців. Можливі, не дай Бог, якісь терористичні акти чи діяльність диверсійних груп, все це можливо. З іншого боку, жодних правових підстав не проводити вибори на підконтрольних Україні територіях на сьогоднішній день немає. Законодавчо цю проблему вирішили наступним чином: в ухваленому і підписаному законі про місцеві вибори говориться, що вибори на тих територіях — маються на увазі Крим і окремі райони Донецької і Луганської областей — не проводяться. Крапка. Там, де Україна контролює населені пункти, вони повинні пройти, але ЦВК дали можливість визначити ті населені пункти, де вона бачить, що нездатна забезпечити виборчий процес і подати відповідне подання до Верховної Ради. Фактично, на сьогоднішній день ЦВК дала запит донецьким і луганським губернаторам, і вони повинні у короткий термін дати свою відповідь щодо цих населених пунктів.

Повертаємося до виборів, які по всій території України мають пройти. Активізувалися всі учасники процесів, зовнішня реклама друкується вже давним-давно. «Народний фронт» домовляється з БПП, ведуться політичні ігри… А хто ще з ким домовляється, яких сюрпризів варто чекати?

— З приводу об’єднавчих процесів. Після того, як була забрана поправка про можливість блокування політичних сил, тобто блоки на сьогодні заборонені, ці процеси ускладнилися. Але, тим не менш, «Блок Петра Порошенка» і УДАР все ж таки домовилися про спільну участь у виборах. Навряд чи їм вдасться створити якийсь спільний бренд чи нову політичну структуру до виборів, тому найбільш імовірно, що «ударівці» підуть під брендом «Солідарності», об’єднавши свої сили. Третій гравець, який хоче вписатися в цей дует, це «Народний фронт», але він сьогодні опинився перед досить складним вибором. Справа в тому, що і УДАР, і БПП не дуже зацікавлені в тому, щоб «Народний фронт» з ними об’єднався, тому що і списки, і квоти потрібно буде ділити вже не на двох, а на трьох, а в електоральному плані «Народний фронт» нічого суттєвого не додає пропрезидентській силі. Відповідно, «Народний фронт» стоїть перед складною дилемою — брати взагалі йому участь у цих виборах чи ні.

Були заяви про об’єднання десяти мерів міст Київської області, які разом підуть на вибори від партії «Наш край». Такі об’єднання — це політична технологія?

— Як на мене, вони постараються абсолютно абстрагуватися від будь-яких політичних сил, які на сьогоднішній день не викликають довіри у людей. Вони будуть експлуатувати теми покращення житлово-комунального господарства і так далі. Тобто ті теми, які напряму стосуються кожного мешканця того чи іншого міста. Я знаю прізвища багато кого з цих мерів, вони на території Київської області дуже тісно співпрацювали з «Партією регіонів» часів Януковича. Люди про це знають. Зараз «Партія регіонів», як відомо, не у фаворі, відповідно, створюються різні технологічні проекти, в тому числі і «Наш край». Щодо перспектив, то все-таки можна сказати, що деякі з представників цих мерів мають досить високу підтримку у своїх містах, а інші не зовсім високу. Але цей проект може, в принципі, показати не дуже високий, але непоганий результат.

А є ще схожі проекти на цих виборах?

— Якщо ми про Київську область говоримо, то є, наприклад, в Ірпені, у Бучі така політична партія, називається «Нові обличчя», навіть були біл-борди у Києві. Її очолює чинний мер Ірпеня Карплюк. Вони теж розраховують взяти участь у виборах на рівні області і у них стоїть завдання, наскільки я спілкувався з їхніми представниками, взяти ледь не більшість у місцевих радах. Зараз активізувалась нова організація «Аграрна партія України», яка буде експлуатувати тему сільського господарства. Вони вже останніх півроку дуже активно по цій темі роблять різні заяви і експертні заходи. Як правило, на території України завжди перед місцевими виборами виникають десятки, якщо не сотні, різних таких місцевих проектів.

Які технології ми ще побачимо?

— Низька матеріальна забезпеченість і погіршення економічних показників нашої держави стимулюватиме людей до різних форм непрямого підкупу виборців. Закон на сьогоднішній день підкуп забороняє, тим не менш, якщо надаються товари з партійною символікою, як написано у законі — не більше 5% від мінімальної зарплати, що на сьогоднішній день складає приблизно 60 гривень, то на таку суму можуть виборців підкуповувати цілком законно. Я думаю, що цим будуть активно користуватися ті кандидати, в яких є для цього відповідні матеріальні ресурси. Зрозуміло, що кандидати від влади будуть використовувати і бюджетні, і адміністративні методи, це було завжди, і я думаю, що ці вибори не стануть виключенням. Не можна говорити про такий стовідсотковий тупий адмінресурс, але, тим не менш, якісь бюджетні заохочення можуть бути. Наприклад, працівникам бюджетної сфери можуть бути якісь надбавки напередодні самих виборів.

Джерело: Голос Столиці

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)